JAK VYFOTIT ŠTĚŇÁTKO

 

Určitě každý majitel fenky, které se narodila štěňátka, touží své „chlupaté děti“ představit světu potencionálních zájemců.

Do 14 dní věku není žádný problém štěňátka vyfotit. Ale většina chovatelů mi dá zapravdu, že malé slepé „houstičky“ jsou pro zájemce a známé nezáživnou podívanou. Jak málo se v té době podobají psu. Lehce je můžete zaměnit s jiným mládětem ( kočky, lišky, koaly, lasičky  apod.). Nikdo nechápe, jak to, že se rozplýváte nad fotkami malých příšerek, které  kromě vás samotných, nenadchly vůbec nikoho. Většinou chtějí všichni vidět fotky roztomilých plyšových pejsků, které znají z obrázků a reklam .Čekáte tedy dalších 14 dní, sem tam něco vyblejsknete, ale v zásadě se nic nemě, jen „houstičky“ jsou o něco větší.   

                                                                             

Po čtvrtém týdnu přijde obrovský zlom. Z „houstiček“ se vyklubou rozkošní medvídci s očkama otevřenýma, roztomile se batolící, přímo zvou k vyfotografování.

                                                                            

Pokud vlastníte digitální fotoaparát a ten „obyčejný“ jste už dávno vyhodili, musíte počítat s tím, že potrvá asi 2 sekundy, než digitál objekt zaměří a vyfotí. Co je to 2 sekundy - mávnutí ruky - ale pro neposedná štěňátka je to fantasticky dlouhá doba. Nevěříte ?

 

I já jsem zajásala. Teď je ten pravý čas. Co bych se za „hříšné peníze“ hnala k profesionálům, to zvládnu levou zadní a tak jsem připravila  v bedničce malý fotoateliér. Naše štěňátka jsou bílá, tak pro kluky modré pozadí, pro holky červené, aby patřičně vynikla jejich krása. Byla jsem se sebou velmi spokojena, ateliér i nasvětlení byly perfektní.. Vytvořím studiové fotky – a sama!  Jak hluboce jsem se mýlila…… .

Nachystala jsem si digitál a posadila do ateliéru první štěňátko. Zaměřila jsem hledáček a …..v bedničce seděla jeho maminka. Roztomile se na mě „usmívala“, připravená k fotografování. Tak jsem jí udělala radost a jednou ji vyblejskla. Není teď sice ve výstavní kondici, ale ať holka nežárlí, že se jí momentálně patřičně nevěnuji.

                                                                      

Odložila jsem digitál, vyndala maminku z ateliéru a narovnala pomuchlané štěňátko, na kterém samozřejmě ta potvůrka seděla. Štěňátko nádherně „pózovalo“., upíralo na mne svá velká, černá očka – no paráda !! Vzala jsem digitál zaměřila a vyfotila…….štěňátko slastně spící, stočené do klubíčka. Odložila jsem digitál a posadila štěňátko. Zvedla jsem digitál a vyfotila….pro velký úspěch opět maminku ! Vyndala jsem maminku z bedničky a narovnala „pomuchlané“ štěňátko, zaměřila digitál a vyfotila…..nic!! Štěňátko v ateliéru nebylo. Odložila jsem digitál, našla patřičné štěňátko v chumlu ostatních, opět spící a posadila je do ateliéru. Zaměřila jsem digitál a…zazvonil telefon. Byl to jen omyl. Ovšem, když jsem se vrátila, v atelieru bylo plno..Dávali si tam všichni zrovna u mámy malou svačinku. Až dopili, vybrala jsem z chumlu požadované štěňátko a opět je  naaranžovala v ateliéru. Rychle, aby mi po dobré svačince proboha zase neusnulo, jsem zvedla digitál a ….. .v hledáčku se objevil nápis  “ máte vybité baterie“ … foťák zhasnul. Z bedničky na mne koukalo krásně sedící a vůbec se nehýbající štěňátko.“Tak kamaráde, máš volno, můžeš jít klidně do hajan“, řekla jsem štěňátku a šla si dát štamprli a baterie do nabíječky. Když jsem se vrátila, štěňátko bylo stále v ateliéru - a podržte se - více než 2 minuty ve stejné pozici !!

Ten den jsem zvolila jiný způsob zachycení malých neposedů. Natočila jsem je videokamerou. Ta se může zaplaťpánbůh zapojit do elektřiny. Ve filmu ať si běhají jak chtějí, kam chtějí a maminka s nimi. Tam je to naopak, čím více hemžení, tím lépe.

Alespoň jsem obohatila svůj „chovatelský servis“ o doufám, poměrně neotřelý nápad. K balíčku s výbavou na cestu dostanou tedy moji svěřenci ještě malý filmeček a spoustu „profesionálních“ fotografií na CD.

 

Co z toho plyne? Svěřte „studiové“ fotografování profesionálovi, popřípadě zkuste vyhrabat starý, poctivý fotoaparát. Tím nechci hanět výdobytky moderní techniky – má své obrovské výhody – ihned nahrajete do počítače, ihned vytisknete, ovšem za předpokladu, že máte co !!!

 

P.S.Nakonec mi štěňátka udělala přece jen radost a našla si svůj vlastní „ateliér“, ve kterém se nechala bez problémů vyfotit. A bylo to opravdu originální – díky jim za to.

                                            

 

 

 

 


 

   podívejte se na tradiční i netradiční foto éček

Click to play this Smilebox slideshow