MINIKRONIKA

  Dovolte, abych vás přivítala v malé minikronice. Chtěla bych trochu netradiční formou přiblížit historii bišonků u nás i ve světě.
Protože se o životě nás bišonků dočtete mnohé v knihách, časopisech a na internetu, uvádím jen pár obrázků a dat:


                                          

NOVODOBÉ DĚJINY BIŠONKA V DATECH


Rok 1924 - z ostrova Tenerife byla do Francie dovezena fenka jménem TEYDE, podobná bišonkovi a ta založila chov bišonků ve FRANCII.

                                
 

Rok 1932 - bylo v Belgické plemenné knize zaregistrováno plemeno BICHON TENÉRIFFE. Mimochodem - belgický chov založila paní Bellote - CHS " MILTON". Její milton-linie se zakládaly na tom, že otec-dědeček-pradědeček byli jeden a tentýž pes. Chovná stanice fungovala 41 let a většina "evropanů" má předky milton ve svém rodokmenu.
 
 
Ovšem pro nás  -bišonky frisé- je nejdůležitější jedno datum. Tehdy jsme se "odtrhli" od skupiny tenerifských bišonků, maltézáčků, boloňáčků atd. atd a stali jsme se ofiálním psím plememnem

 

březen 1933  - byl F.C.I. vytvořen oficiální standart pro nové plemeno   

             BICHON Á POIL FRISÉ

Jméno bichon á poil frisé dala malému, roztomilému psíkovi s kadeřavou srstí předsedkyně francouzského toy klubu paní BOUCTOVAGNIEZ.

Rok 1934 - název plemene zapsán do francouzké plemenné knihy.

Rok 1942  - dovezl p.Gbür-Tintelnot z Balkánu pro svoji malou dcerku Christel fenku bišonka jménem ZURA. Byl to první bišonek, který vstoupil na německou půdu.

 

 

Rok 1952 - bylo z Francie do Ameriky dovezeno prvních sedm bišonků. Teprve v roce 1956 začal jejich aktivní chov. V AKC ( American Kennel Club ) byl však první bišonek frisé zapsán až v roce 1973.

 

Rok 1955 - byli z Francie do Německa dovezeni první tři bišonci, jejich potomci byli zapsáni jako "boloňáčci". Založili však chov bišonků v této zemi. První oficiální bišonci se v Německu narodili až 28.5.1963.

 

Rok 1970 -byl dovezen první bišonek z Ameriky do Anglie manželi Sorteinsovými. První oficiální vrh bišonka frisé v Anglii byl zapsán až v roce 1974. Z chovné stanice manž. Sorteinsových "TRESILVA" vyšlo mnoho úspěšných psů. Například ICH "Tresilva Don Azur" byl jedním ze zakladatelů chovu bišonků ve Švédsku.

 

Rok 1977 -byl dovezen p.Marjattou Heinonen první bišonek do Finska. Jmenoval se Beaupres Chico. V následujících letech dovezla p.Heinonen z Anglie fenku The Ripple of Leander z famosního amerického chovu "BEAU MONDE". V roce 1984 založila p.Jaana Hellsten svou chovnou stanici "LEEWARD'S" na francouzsko - anglické linii - De la Buthiere-Leijazulip. Z této linie pochází i mnoho českých bišonků.

 

Historie bišonků SLOVENSKO

Rok 1993

První registrovaný bišonek na slovensku v SHPK je pes Parsifal del Gabbiano

prní registrovaná fenka v SHPK Bibiana ze Stříbrného luhu.

První vrh bišónků zapsaný v SHPK je z chovatelské stanice POKER

Rodiči prvních šteňátek jsou výše uvedení bišonci -   Parsifal a Bibiana.

Chovné stanice bišonků na Slovensku :
Poker, Crazy cudle, Danco of amber, Zelený dom, White belami, Shingalana, Biely
cirkusant, White elder, Embers ice, Chien blanc, Hedstar, Icing, Kvapka šťastia,
Bella ballerina, Rokus,

 

děkuji p.Ele za souhlas se zveřejněním historie bišonků na Slovensku

 

 

 

Další osudy bišonků budu průběžně doplňovat a zároveň chci poprosit příznivce a milovníky tohoto plemene, o příspěvky do minikroniky. Psát mi můžete na mou adresu hruzovasylva@seznam.cz 

 

Také chci velmi poděkovat všem, kteří mi umožnili se svým souhlasem tyto data publikovat a bez jejich souhlasu je prosím nešiřte dále !!!!!!

 

děkuji Sylva