POROD      

Tak a je to tady. Dobře jsme nakryli, naše milovaná zabřezla, zakulatila se a zhruba po 63 dnech od nakrytí RODÍ !!!     

Chtěla bych tento článek věnovat všem "začátečníkům" , kteří se psím porodem nemají žádné zkušenosti. Tak tedy :

                                 samotný porod má tři fáze - otevírací

                                                         vypuzovací

                                                         poporodní

Pokud celou "akci" nezaspíte , protože většina porodů se odehraje v noci nebo brzy ráno, můžete blížící se porod rozpoznat podle těchto příznaků:

Že se porod blíží poznáme např. měřením teploty

je dobré v určitou hodinu ( během dne teplota psovi kolísá ) změřit fence teplotu ještě dlouho před porodem. Tak budete vědět jakou teplotu vaše fenka mívá. (průměrná tělesná teplota psa je kolem 38,5 oC ) V době blížícího se porodu - asi týden před předpokládáným termínem měřte teplotu denně - tedy pokud si to vaše fenka nechá líbit.  Zhruba den před porodem začne teplota klesat- někdy až o dva stupně a těsně před porodem znovu stoupne na fenčinu obvyklou teplotu. To už by jste měli být v pohotovosti, protože to signalizuje začátek porodu.  Pokud by měření teploty fenku stresovalo, v měření nepokračujte a raději se zaměřte na její chování !!

Mějte na paměti, že fenka musí mít klid a u porodu by měl být přítomen ten člen domácnosti, kterému fenka důvěřuje a ne celá rodina a k tomu ještě i příbuzenstvo nebo známí !!!  ( Jeden příklad za všechny -  vlivem stresu se v těle fenky vytvoří větší množství hormonu zvaného adrenalin, ten působí proti hormonu oxytocinu, který způsobuje děložní stahy a tím se může porod dokonce zastavit) Takže ( pokud to půjde ) nepanikařte a fenku nijak nestresujte, ale také ji již při prvních příznacích začínajícího porodu nenechávejte samotnou i když je příroda mocná a většinou je fenka ta, která si na rozdíl od vás, s celou situací poradí sama.

 

Níže popsané chování je signálem, že nastupuje první fáze - otevírací , která je pro fenku dosti bolestivá.

změna chování fenky

Fenka začíná být neklidná a zrychleně dýchá. . Někdy se schovává v tmavých koutech, nebo se snaží udělat si "hnízdo" v peřinách - no prostě na místech, která sdílí se svými páníčky a je na tato místa zvyklá. Pozor -  toto chování můžete pozorovat třeba i týden před termínem porodu. Není však časté. 

Že už jde "do tuhého"  poznáte podle zvyššujícího se neklidu. Fenka chodí z místa na místo, rychle dýchá, intenzivně hrabe nebo se snaží trhat hadry v porodní bedně. Často se otáčí k zadku a olizuje si přezku. Někdy i kňučí. Tento stav se střídá s chvílemi klidu, kdy si fenka může i "schrupnout" .  Může také častěji močit. Několik hodin před porodem většinou přestane přijímat potravu, ( no snad  s výjimkou těch mlsných a žravých, které si klidně dají baštu i hoďku před vytlačením prvního štěněte).  Raději jí ale jídlo těsně před porodem nedávejte, většinou jej vyzvrátí.

Pamatujte na to, že fenka musí mít před , během i po porodu přístup k čerstvé vodě.  

 změny tělesné

mezi tyto změny patří opadnutí pánevních vazů - tzn. jako by se bříško spouštělo - jsou viditelné propadlé břišní stěny nad slabinami. Přezka zduří a vchod do pochvy je červenější, v přezce se objeví čirý hlenovitý výtok. Tento výtok signalizuje že se uvolňuje hlenová zátka a otevírá  děložní krček.

Pečlivě si zapisujte čas, chování a příznaky porodu vaší fenky, v případě komplikací tím pomůžete veterináři rozhodnout, jak dále postupovat

nechci se zde rozepisovat o případných komplikacích, ale toto mi připadá poměrně důležité - že není něco v pořádku poznáte tak, že - otevírací stadium se prodlužuje na více než 15 hodin.   Mějte proto vždy po ruce telefonní číslo na veterináře, který vám bude ochoten pomoci v kteroukoliv noční či denní hodinu. !!!!! V případě, že nemáte s porodem žádné zkušenosti, je toto číslo doslova životně důležité. Klidně se domluvte s více veterináři, z vlastní zkušenosti vím, o čem mluvím.


 

další pokračování připravujeme